Úvodní slovo

Vážení taneční přátelé,
dovolte, abych vás spolu se svou taneční partnerkou manželkou Miladou přivítal na těchto webových stránkách a současně se představil.

Od roku 1980 jsem v taneční škole Josefa Kábrta působil několik let jako asistent v tanečních kurzech pro mládež a dospělé. V roce 1983 jsem na požádání místní organizace SSM v Březové založil taneční kroužek, který pod mým vedením a s velkým nadšením začal tančit standardní a latinskoamerické tance. Z původních šesti párů v únoru bylo v květnu již dvacet párů, a aby se o nás vědělo, rozhodl jsem se již do plesové sezony nacvičit jednoduché předtančení v rytmu waltzu. Za 6 let působení na Březové jsme secvičili řadu choreografií, např. v rytmu standardních tanců, latinských tanců, foxpolky, diska, ale i scénických a rokenrolových vystoupení.

V roce 1988 jsme dostali nabídku od vedení HDK Sokolov k přestupu do výhodnějších tréninkových prostor. Od 1.1.1989 tedy přešel cca třicetičlenný soubor z Březové pod HDK Sokolov a zde pokračoval v již započaté choreografii v rytmu waltzu Ramona. Vzniklo tak největší a také nejkrásnější předtančení. Do roku 1991 jsem vytvořil ještě několik choreografií v rytmu latina-mix, standard-mix (Chambre separéé – tančilo 16 dívek a 8 chlapců) a scénických vystoupení,  např. v rytmu charlestonu. Svá předtančení jsme prezentovali na různých plesech a kulturních akcích v celém okrese a zúčastnili se i několika tanečních soutěží, kde jsme se umisťovali na předních místech v okresních, krajských i celostátních kolech.

Po roce 1991 se připojil do stávajícího kolektivu kroužek společenských tanců, který až dosud působil pod vedením Miroslava Bahníka st. v Chodově. Vedení souboru převzal Miroslav Bahník a směřuje jej více ke sportovnímu tancování a individuální přípravě jednotlivých soutěžních párů. Já se svou manželkou Miladou jsem se věnoval dětské taneční přípravce, kde jsme učili děti základům sportovního tancování pro jejich další působení v tanečním souboru M. Bahníka st. Největší zkušenosti jsem získal výukou předtaneční a společenské výchovy v Rotavě, kde jsem vyučoval více než 20 let.

V roce 2001/02 jsem na Karlově Univerzitě v Praze na Fakultě tělesné výchovy a sportu pod hlavičkou ČSTS získal osvědčení trenéra druhé třídy ve sportovním tanci a diplom učitele tance a společenské výchovy pod Svazem učitelů tance ČR, jehož jsem členem. Kromě jiného jsem se zúčastňoval různých školení, seminářů a tréninků, kde vyučovali špičkoví trenéři mezinárodních tanečních tříd.

V roce 2008 jsme s manželkou Miladou založili Taneční školu Petra Macháčka a její činnost slavnostně zahájili 16. května akcí Squadrille evropský festival tance, kdy 192 studentů středních škol pod naším vedením na náměstí Budovatelů v Sokolově zatančili Francouzskou čtverylku na hudbu Johanna Strausse. Desátým rokem tedy vyučujeme v tanečních kurzech, kde se snažíme přesvědčit veřejnost, že "s tancem a hudbou je svět krásnější!"

Petr Macháček, učitel tance a společenské výchovy, trenér II.třídy sportovního tance